Hostující dirigenti

Marcello Rota - hlavní hostující dirigent
Absolvoval Chigianskou akademii v Sieně u Franca Ferrary a postgraduální studium u Igora Markevitche. Řídil všechny velké italské orchestry v prestižních koncertních sálech Evropy, mezi jinými v Concertgebouw (Amsterdam), La Scala (Miláno), Musikhalle (Hamburg), Filharmoniehalle (Mnichov, Berlín, Mannheim), Royal Albert Hall (Londýn), Festival Opera Hall (Wexford), Palais des Beaux Arts (Brusel).
Zahraniční symfonické a operní orchestry dirigoval Marcello Rota v Chile, Argentině, Brazílii, USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Švýcarsku, Francii, Holandsku, Švédsku, Německu, Srbsku a Rusku. Spolupracuje s četnými světoznámými sólisty, jako jsou např. M. Rostropovič, J. P. Rampal, D. Sikovetzky, H. Baumann, A. Bocelli, R. Bruson, C. Gasdia, K. Ricciarelli, L.Nucci, N. Martinucci, D. Geringas.
Operní repertoár Marcella Roty obsahuje více jak 30 děl, přičemž důraz klade na Rossiniho, Belliniho, Donizettiho, Verdiho a Pucciniho, jejichž opery provádí navýsost úspěšně. V posledních letech absolvoval s ČNSO na 44 koncertů po hlavních městech a kulturních centrech nejen Evropy, ale i Spojených arabských emirátů, Austrálie a Nového Zélandu, kde společně doprovázeli tenora Andreu Bocelliho.
Marcello Rota je hlavním hostujícím dirigentem abonentní sezony ČNSO a každoročním hostem MHF Prague Proms.

Kryštof Marek
Pianista, dirigent, skladatel a aranžér. V jeho osobě se spojují různé hudební a žánry: V létech 1999-2003 byl dirigentem plzeňského hudebního divadla, kde nastudoval 1O operetních a muzikálových titulů (mezi nimi také vlastní jazzovou operetu Kristián II.), v Praze dirigoval muzikál Les Misérables a Miss Saigon. Vyrůstal s Kontrabandem Milana Svobody, s nímž natočil 5 CD, spoluvytváří profil jazzového Tria Josefa Vejvody a byl také členem souboru Agon, zaměřeného na soudobou vážnou hudbu. S Agonem vystupoval v USA a v Kanadě, s Černým divadlem v Arabských emirátech, v Carnegie Hall doprovázel Karla Gotta. V současnosti je dirigentem Hudebního divadla v Karlině, kde nastudoval např. Producenty, Carmen, Čardášovou princeznu, Limonádového Joea a Polskou krev. V produkci Studio Dva premiéroval v červenci 2010 Hallo Dolly!
S ČNSO spolupracuje od roku 2005 - v Obecním domě dirigoval tématické koncerty na MHF Prague Proms /například Hollywoodskou noc, Karibskou noc, Silje Nergaard Night, Jazz Meets the Symphony - po boku Lalo Schifrina a trumpetisty Jamese Morrisona/, koncert k 50tinám Semaforu, Podepsáno srdcem. V Tipsport areně Liberec řídil ČNSO na speciálním koncertu Hollywood Night.
Kryštof Marek je rovněž dirigentem a aranžérem Bigbandu sv. Blažeje, s nímž kromě jazzových koncertů na MHF Prague Proms, účinkoval na festivalech ve švýcarském Montreux a v londýnské Cadogan Hall. S pomocí vydavatelství Out of the Frame realizoval svůj autorský projekt bigbandu s vynikajícím saxofonistou Tony Lakatosem (2005) a dva roky poté vydal pod stejnou značkou záznam svého klavírního recitálu v rámci MF sólového piana z kostela sv. Vavřince v Praze. Jako dirigent, skladatel a aranžér Bigbandu sv. Blažeje se podílel na jednom DVD a dvou CD tohoto souboru.

Jan Chalupecký
Je absolventem pražské Státní konzervatoře (obor violoncello), svou profesionální uměleckou dráhu začínal jako člen orchestru a posléze dirigent v Komorní opeře Praha v letech 1990-1993. V sezóně 1993/1994 začal své působení v Národním divadle v Praze, jako asistent fenomenálního českého dirigenta Zdeňka Košlera, se kterým zde nastudoval Dvořákovu operu Jakobín. Od roku 1994 se v ND postupně představil za dirigentským pultem v patnácti titulech a scénicky provedl Verdiho Requiem.
V dubnu 2004 pro ND uvedl světovou premiéru opery M. Smolky Nagano. Se souborem opery ND vystoupil také na zahraničních zájezdech v Japonsku, Hong Kongu, Slovensku a Maďarsku. Celkem třikrát dirigoval na prestižním mezinárodním festivalu Pražské jaro. Jan Chalupecký spolupracuje i s jinými soubory, především s Operou Mozart, Městkým divadlem v Ústí n. L. a Státní operou Praha. V letech 2000 - 03 nastudoval pro festival “Loketské kulturní léto” inscenace oper Rusalka, Nabucco a Carmen, ke kterým letos připojí Verdiho Rigoletta. V letech 1997-1999 působil jako šéfdirigent Plzeňské filharmonie. Spolupracoval s Deutsches Kammer Orchester, souborem Čeští komorní sólisté, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Moravskou filharmonií Olomouc, Státní filharmonií Brno a Pražskou komorní filharmonií.
S Českým národním symfonickým orchestrem absolvoval Jan Chalupecký řadu nahrávání filmové hudby a zahraničních turné (Švýcarsko, Německo). V prosinci 2004 řídil ČNSO na benefičním koncertě „Podepsáno srdcem“ ve Španělském sále Pražského hradu (vysíláno ČT 2), dále několik mimořádných koncertů na pražské Bertramce a dvakrát dirigoval na MHF Prague Proms (2005 a 2007).

Tomáš Brauner
Studoval hru na hoboj a dirigování na pražské Státní konzervatoři a v roce 2005 absolvoval Hudební fakultu AMU v Praze, obor dirigování, u prof. Radomila Elišky, Františka Vajnara, Josefa Kuchinky a Petra Vronského. Následovala studijní stáž na Universitat fur Musik und darstellende Kunst Wien u prof. Uroše Lajoviče. V roce 2004 byl účastníkem dirigentských kursů u prof. Kurta Masura ve Vratislavi.
Tomáš Brauner paravidelně spolupracuje se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v Praze, Orchestra of colours Athény, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Moravskou filharmonií Olomouc, Severočeskou filharmonií Teplice, Pražským komorním orchestrem, Komorním orchestrem ND v Praze, Komorním orchestrem Pardubice, Českou komorní filharmonií. V září 2007 hostoval u Státního moskevského rozhlasového orchestru, s nímž doprovázel přední sólisty z petrohradského Mariinského divadla a moskevského Velkého divadla. V dubnu 2008 se podílel na nastudování Janáčkovy opery Její pastorkyňa v Mexico City v Palacio del Bella Artes.
Jako operní dirigent působí v opeře Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde diriguje mj. Verdiho Rigolleta, Čajkovského Pannu orleánskou, Dvořákova Jakobína, Pucinniho Turandot nebo Cileovu Adrianu Lecouvreur. V sezóně 2008/2009 nastudoval v DJKT balety Šípková Růženka (Čajkovskij) a v listopadu 2010 Zvoník (Maurice Jarre). Od sezony 2008 se stal hostujícím dirigentem Státní opery Praha kde se podílel na nastudování Verdiho Otella a Massenetova Dona Quichotta. Dále zde diriguje Rossiniho Lazebníka sevillského, Pucciniho Bohému, Verdiho Nabucca, Mozartovu Kouzelnou flétnu a v sezoně 2010/2011 zde nastudoval balet Charlese Adama - Giselle. Od roku 2009 Tomáš Brauner pravidelně spolupracuje s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě, kde diriguje Mozartova Dona Giovanniho a Čajkovského Spící krasavici. V sezoně 2010/2011 zde nastudoval Verdiho Nabucca. V roce 2010 se stal Tomáš Brauner laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose v Athénách. V témže roce přijímá post hlavního hostujícího dirigenta Plzeňské filharmonie.
Od roku 2006 je hostujícím dirigentem Českého národního symfonického orchestru, se kterým absolvoval řadu nahrávání ve Studiu No. "Gallery", koncerty doma i v zahraničí (Velká Británie). Tomáš Brauner dirigoval ČNSO na MHF Prague Proms ve Smetanově síni Obecního domu a rovněž na několika mimořádných a abonentních koncertech tohoto orchestru.
